Wycieczka klas 4a, 5a, 5b

W dniu dzisiejszym (17 września) uczniowie klas: 5a, 5b i 4a wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce, w której poznali okolice Wałbrzycha i kryjące się tam niezwykłe i tajemnicze miejsca. Chcieliśmy jako wychowawcy upamiętnić 80 rocznicę napadu III Rzeszy na Polskę i przybliżyć naszym wychowankom czasy, w których żyli nasi przodkowie.

Pierwszym zwiedzanym miejscem był przepiękny zamek Grodno mieszczący się na wysokiej górze w miejscowości Zagórze Śląskie. Zwiedzaliśmy zarówno sam zamek jak i mieliśmy okazje wyjść na wieżę z której widok zapierał dech w piersiach. Po kupieniu kilku pamiątek ruszyliśmy w kierunku Jugowic by zwiedzić podziemny kompleks RIESE: Włodarz. Na początku naszej wyprawy w głąb ziemi zostaliśmy zaproszeni do podziemnego kina. Prezentowany film dotyczył domysłów w jakim celu cały kompleks został stworzony. Kolejnym punktem była przeprawa łódką po zalanych chodnikach. Po wyjściu na brzeg nasz przewodnik jeszcze troszkę poopowiadał nam o tym jak przebiegała sama budową kompleksu RIESE czyli Olbrzym.

Na tym jednak wycieczka się nie zakończyła, ponieważ ostatnim punktem było Muzeum Techniki Militarnej RIESE-MOLKE w Ludwikowicach Kłodzkich. Na początek była krótka wizyta w podziemiach a następnie oglądanie eksponatów na świeżym powietrzu. Każdy mógł dotknąć, wsiąść , pokręcić  sprzętem znajdującym się na terenie muzeum. Prezentowane były różne pojazdy militarne na kołach, działka przeciwlotnicze, które sprawiły mnóstwo frajdy naszym wychowankom, którzy powrócili zadowoleni do domów w okolicach godziny 18.00.

Wszystkie nasze odkrycia z dnia dzisiejszego prezentują załączone zdjęcia.

Przygotowała: Joanna Matusik